BRUNO SCHULZ W KATOWICACH? – projekt miejskiej akcji artystycznej

Kategoria
ANIMACJA, ILUSTRACJA, PROJEKTOWANIE GRAFICZNE, STREET ART
Tags
Bruno Schulz, katowice, miejska akcja, pokrowce miejskie, Śląska grupa Krytyczna
O projekcie

Akcja artystyczna została zaprojektowana jako miejska ścieżka festiwalu literackiego Projekt Widmo. Ścieżka z cytatami prozy Schulza prowadzi nas do instalacji multimedialnej umieszczonej w przeszklonej narożnej witrynie.

Instalacja multimedialna w witrynie

Instalacja zamknięta jest w witrynie budynku i przeznaczona do „podglądania” przez szybę z ulicy. Przedstawia koncept domu-duszy, do którego często nawiązuje Schulz w swoich tekstach oraz przeciwstawiającą się jemu bezkształtną materię kosmosu. Projekcja puszczana na materiałowej konstrukcji, świecona jest z wewnątrz na zewnątrz, co odnosi się do introwertycznej postawy Schulza. Pomiędzy tym wszystkim siedzi omal niewidoczna, bo przezroczysta postać pisarza-widma. Widmo sygnalizuje nam swoją obecność jedynie poprzez cienie rzucane na materiał.

Dokumentacja filmowa z elementami animacji

Jest zapisem projekcji multimedialnej, połączonej z fragmentami stworzonej na jej rzecz animacji.
Głosu użyczył Zbigniew Wróbel – aktor Teatru Śląskiego, muzyka: Jarosław Mamczarski.

Projekt pokrowców miejskich

W założeniu wszystkie pokrowce są malowane ręcznie. Są zakładane na miejskie formy architektoniczne w sposób nietrwały, nie ingerują w ich strukurę. Dokładna trasa, na której możemy zobaczyć pokrowce znajduje się w gazecie festiwalowej.

Jest to trasa, którą według Śląskiej Grupy Krytycznej Schulz przemierzył w ostatni wieczór swojego pobytu na Śląsku. Cytaty pochodzą ze zbioru opowiadań Sanatorium pod klepsydrą, dedykowanemu Józefinie Szelińskiej – narzeczonej Schulza.

Projekt plakatu festiwalowego

Plakat inspirowany twórczością Bruna Schulza.

Projekt gazety festiwalowej wraz z ilustracjami

Projekt publikacji festiwalowej wraz z ilustracjami dla wydarzenia. Znajdziemy tu opowiadanie Śląskiej Grupy Krytycznej oraz mapę prowadzącą nas wyimaginowanym szlakiem wędrówki znanego pisarza.